Zincir Marketlere Karşı Tüm Siyasi Partilerin Görüş Birliği

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

İskenderun Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mustafa Çöloğlu, Ticaret Bakanlığı’nın komisyon toplantısında tüm siyasi partilerin Zincir marketlerle ilgili düzenleme getirilmesi konusunda görüş birliğine varmaları bizleri mutlu etmiştir, ticaret bakanımız da bu konuda gereken mesajın alındığını söylemiştir. Bizim beklentimiz bu komisyon da varılan görüş birliğinin yasalaşmasıdır.


Gerçekleşecek olan yasa tasarısı ile ilgili Mustafa Çöloğlu şu şekilde konuştu; ” Bu yasa tasarısının bütün esnaf teşkilatını heyecanlandırmıstır.

Siyasi partilerin özellikle esnafımız için mutakabata varması bizleri çok mutlu etti. Zincir marketlerle ilgili mutlaka düzenleme getirilmesi gerekiyor, bizim beklentimiz öncelikle zincir marketlerin çalışma saatlerine kısıtlama getirilmesi,  kısıtlanması halinde bizim küçük esnafımız da nefes alacaktır diye düşünüyorum. Ayrıca şehrin nüfusa göre bunların sayıları belirlenmeli. Nüfus artışına göre de yenilerin açılmasına izin verilmelidir.

Ve mutlaka da bunların arasında mesafe aralığı olmalıdır. Hatta bu durum bizim esnafımız için de geçerli olup aralarında mesafe olması daha verimli olacaktır. İnşaat yapan müteahhitler bile bu büyük zincir marketlere kiraya verebilmek için 300-350 m2 dükkanlar yapmaya başladılar. O yüzden mutlaka bu düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.” Diyen İskenderun Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mustafa Çöloğlu dün Cumhur Başkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın esnaflar için açıkladığı yardım paketi konusuna da değinerek şunları söyledi. Çöloğlu;” Bu yardımlar malesef hiç dükkanlarını açmayan esnaflarımız ve araçlarını çalıştıramayan esnaflarımız için geçerli olacaktır. O esnaflarımızın oda başkanları da gerekli açıklama ve bilgilendirmeleri yapacaklardır. Bizim esnaflarımız için böyle bir yardım söz konusu olmadı, bizim esnaflarımızın açık olduğu düşünüldüğü için herhangi bir yardım olmadı ancak söz konusu salgın da en çok etkilenen esnaflardan biri de biziz, bakkallar ve marketlerimiz için de bazı çalışmaların yapılması gerekmektedir mesela, bağkur ertelenmesi, vergi borcu ertelenmesi ve hatta bu süreçte kredi çeken esnaflarımızın da borçlarının ertelenmesi küçük esnafımızın nefes almasında yardımcı olacaktır” dedi.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>