Su Kabakları ve Ahşap “Canlandı”

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

İnternet Gazetemize yaptığı ürünler ve mesleği hakkında bilgiler veren Ülkü Uyanık, yaptığı el emeği sanatlarının bir aşk olduğunu ifade ederken ahşap boyama, mobilya tasarım, tablo gibi çalışmalarının ardından ülkemizde çok bilinmeyen bir sanat dalı olan Su Kabağı işlemeciliğine nasıl geçiş yaptığını şu şekilde anlatı;

“İçinde tarihin izlerini ve anılarını taşıyan ahşap mobilyaları restore ederek evlerde baş tacı haline getiriyor. Resim, ahşap boyama ve çeşitli materyaller kullanarak motifler işlediği su kabağından da aydınlatma aksesuarları yapıyor.
Resim ve boyama sanatının işlendiği her alana ilgi duyduğunu belirten Ülkü Uyanık çeşitli hediyelik eşyalar ve kişiye özel tasarımlar da yapıyor.

Ülkü Uyanık, “Ahşap boyama, mobilya tasarımı, tablo gibi çalışmalarımdan sonra Ülkemizde pek bilinmeyen bir sanat dalı olan su kabağı işlemeciliğini merak sardin, “Su kabağına nasıl can verebilirim?” diye düşünürken su kabağı işlemeciliği eğitimi almaya karar verdim. Bugüne kadar yapılanlardan farklı bir çalışma yapabileceğimi düşünerek denemeler yaptım ve ortaya çıkan eserler olumlu sonuç verince doğru bir tekniği yakaladığımı gördüm” dedi.
Yakın zamanda Hatay’da kültür sanat ve edebiyat alanında farklı çalışmalara imza atan Kitap Otağı Yayınevi Genel Yayın Yönetmeni Aşir Alkaç Bey ile Ocak ayı içerisinde faaliyete girecek olan Sanat Otağı adıyla yeni bir Sanat atolyesi açmak için çalışmalarımıza başlamış bulunmaktayız .
Konuşmasında hedeflerinden de söz eden Uyanık “Su kabağı ülkemizde çok fazla yetişen bir bitki olduğu için kolay ulaşılabilen bir malzeme. Daha çok dekoratif ürünler oluşturup günlük hayatta kullanılabilir hale getirmek istiyorum. Bir anlamda sanatı evlere, işyerlerine taşıyıp her alanda kullanılmasını ve insanların başucuna koyabileceği birer sanat eseri haline gelmesini diliyorum. Bu alanda yaptığım çalışmaları olabildiğince daha geniş kitlelere tanıtmak istiyorum. Su kabağı işlemeciliği sanatının unutulmaması adına eğitimler vererek kalıcı hale getirmek planlarımın arasında bulunmaktadır” şeklinde sözlerini tamamladı.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>